Neztrácej, co nemáš

Hrozba, příležitost, hrozba, příležitost, hrozba, příležitost... tak co to tedy je? Záleží asi na tom, koho posloucháte. Zprávy a média pořád jen komunikují, hrozba sem, hrozba tam. Neustále nové špatné zprávy, které hltáme, ba dokonce i vyhledáváme. Je to přirozené. Chceme být informovaní, abychom se připravili na rizika. V hlavě svítí kontrolka. Tuto kontrolku bychom neměli ignorovat, na stranu druhou se jí zase nesmíme nechat úplně vyplašit. Naslouchejme jí tedy v takové míře, abychom byli obezřetní.

Vydáno: 21. 6. 2023

Finanční poradci komunikují příležitost. Není to katastrofa, je to SLEVA! Nakupuj teď, protože tu máme Black Friday. Slevy v desítkách procent, no nekup to. Po propadech přeci vždycky přišel růst. Růsty v desítkách procent ročně, kdy má každý možnost zbohatnout. Kdo by nechtěl být druhý Warren Buffet. 

 

Jak to tedy je? No, jako obvykle, je to někde uprostřed.

 

 

Příležitosti se dnes na trhu rozhodně objevují. Levnější aktiva mohou podpořit tvorbu bohatství, smutnou pravdou je, že tomu tak není pro každého. Ten, kdo se v minulých letech připravoval, udržoval spotřebu pod kontrolou, má dnes dostatek prostředků pro nákup. Ten, kdo v průběhu let vytvářel investiční zkušenost, bude schopen se těchto příležitostí chopit. Ten, kdo si získal důvěryhodného partnera do financí, bude dnes schopen lépe ustát emoce, které přijdou s pohyby na trhu.

 

Ti ostatní jen podstoupí riziko, na které nemusí být připraveni. Podstoupí riziko, o kterém ani neví, že tam je. Dnes je více než kdy jindy v poslední dekádě důležité, mít připravenou finanční rezervu. Tato rezerva by přitom měla být uložena velmi konzervativně - bankovní účty, popřípadě hotovost. Důležitá je nízká kolísavost a likvidita. Obavy z inflace nechejme stranou. Tyto peníze mají být formou pojistky a pojistka, jak víme, je něco za co se platí. V tomto případě zaplatíte právě tou inflací. Nalijme si čistého vína. Zvýšené úrokové sazby, růst cen energií, negativní vývoj důvěry spotřebitelů a inflace, která tlačí i na mzdy. Na podniky se toho hrne hodně, ale jak to skončí?

 

Ekonomický cyklus se tomu říká, protože se točí v kruzích. Po každém růstu přichází úpadek. Po každém úpadku zase růst. Úpadek v teorii vypadá snadno, ale dokážeme si představit, jak se projeví v reálném světě? Recese pro nás obyčejné smrtelníky znamená riziko propouštění. S recesí obvykle přichází ruku v ruce i nezaměstnanost. Posledních více než 10 let zažíváme snižující se nezaměstnanost snad v každé vyspělé zemi. V ČR si však stále někteří mohou pamatovat, jak moc se zvýšila nezaměstnanost při poslední krizi. Snadno tak můžeme takovou situaci bagatelizovat.

 

 

Kurzy.cz, Nezaměstnanost ČR

 

Kurzy.cz, Nezaměstnanost ČR

 

Po každé je to ale jiné. Každá krize má totiž úplně jiné dopady. Čím menší jsou dopady okolností prostředí na firmy, tím méně to pocítí i obyčejní občané. Dnes jsou ceny vysoko. Ten prudký nárůst cen pro mnohé domácnosti znamená mnohem opatrnější jednání s jejich financemi. Budou hledat levnější alternativy, nebo snižovat velikost nákupů v obchodě. Je to jednoduchá matematika. Když máte k dispozici stejnou výplatu jako minulý rok, ale výdaje o 20 % vyšší, tak jak si můžete dovolit nakupovat vše stejně jako minulý rok? No nejde to.

 

No a když jako firma nevyděláváte více než rok minulý? Co když dokonce příjmy klesnou? Jaká je motivace přidávat zaměstnancům, když nevidíte světlo na konci tunelu? Je to všechno pořád to stejné - NABÍDKA a POPTÁVKA. Když nevydělávám dost, tak nepotřebuju tolik lidí. Těm stávajícím tedy nebudu přidávat. Dokonce se s některými domluvíme na rozvázání spolupráce. Rizika se pak týkají těch, kteří jsou nejsnáze nahraditelní - odpovězte si sami, jak moc jste ve společnosti nepostradatelní, a zda by se při úsporných opatřeních nesáhlo na Vaši výplatu.

 

FRED, Nezaměstnanost USA

 

FRED, Nezaměstnanost USA

 

Proto je důležité vytvářet rezervy, a proto je důležité ji mít připravenou. Dnešní prostředí nám to dost možná ukáže lépe než kdy dříve. Tyto peníze přitom nepatří do investic. Při investování se řídíme vždy jednoduchým pravidlem. NEINVESTUJ PENÍZE, O KTERÉ NEMŮŽEŠ PŘIJÍT. A tato rezerva jsou přesně takové peníze. Trh reálně nemusí klesat krátce. To, co dnes vidíme, může klidně pokračovat další rok. Zázračné rychlé návraty jako za roku 2020 bych nečekal. Na grafu níže můžeme vidět ještě delší časovou osu. V USA si ty krize zažívají poměrně pravidelně. Po každé vzrostla nezaměstnanost o 2-3 %. V některých případech i více a když se podíváme na COVID, tak můžeme být rádi, že zásahy byly takové, jaké byly.

 

Dnes ale nepřijde žádný zázračný lék. Británie už musela se svým rozhazovačným rozpočtem také ustoupit, aby si nenechala zkrachovat ekonomiku. Fiskální politika musela ubrat, protože plány vlády prodražily vládní dluhy a poslali ceny státních dluhopisů do propadliště dějin. Index vládních dluhopisů se propadl na ceny z roku 2014 a penzijní fondy, které nakupovaly dluhopisy na páku, aby tak zajistily výnosy, v tomto prostředí dostali tzv. margin call - nutnost doplnit likviditu, aby se pozice neuzavřely a nerealizovali se tak ztráty. Penzijní fondy tak reálně mohly prodělat nenávratně desítky procent. Výprodeje státních dluhopisů pak vedly k dalšímu navýšení výnosů a poklesům ceny. Toto může být reálný problém i dalších států. Nulové úrokové sazby používal celý svět. Ne všechny penzijní fondy sice realizovaly nákupy vládních dluhopisů na páku, nicméně ve ztrátách jsou dnes v podstatě všechny. Podívejme se na české penzijní fondy a jejich konzervativní strategie. Stačí aby to větší investoři neustáli a státní dluh se prodraží, což povede k dalším poklesům na trhu dluhopisů.

 

BlackRock, Vládní dluhopisy Spojeného Království

 

BlackRock, Vládní dluhopisy Spojeného Království

 

Nakupujte, když je v ulicích krev. Slova Nathana Rotschilda nám říkají, že když všichni ostatní panikaří, je to skvělé prostředí pro investování. Předchozí příklad by nás měl ale upozornit, abychom neinvestovali peníze, které nemáme. Leckoho by dnes mohlo napadnout si na investování ještě něco vypůjčit, a tak zvýšit svou návratnost. V týdnu jsem se dokonce dozvěděl, že někteří poradci k tomuto přímo svoje klienty vybízejí. Měl jsem servisní schůzku se svým klientem, kterého postupně učím finanční gramotnosti. Vypadlo z něj, že si půjčil rok zpátky ve Sberbank a peníze zainvestoval. Doporučila mu to prý jeho kamarádka, která také dělá finanční poradenství. Půjčil si za 6 % ročně s tím, že pokud bude řádně splácet, tak mu Sberbank vrátí část peněz zpátky a sníží se tak úrok na 2 %. Klient má dnes většinu rezerv vázaných v investicích a většina vlastně ani není jeho!

 

Tady se vracím k začátku mého článku, kde píši o spolehlivém partnerovi ve financích. Každý jsme schopni podstoupit určité riziko, úkolem poradce je mimo jiné vyhodnotit, zda je riziko adekvátní klientovým zkušenostem. Moje zkušenost s klientem byla jednoduchá - měli jsme spolu investovaných pár desítek tisíc korun v dluhopisových fondech, které v roce 2020 vybral, protože hodnota poklesla o několik procent během vypuknutí COVID-19. Aktuální prostředí však bude na emoce mnohem silnější nápor než 2020. Frustrace může trvat déle a o to větší pokušení bude investice ukončovat předčasně.

 

Pokušení bude velké i na druhé straně. Čím větší propady budou, tím zajímavější se mohou zdát. Vždyť i cena BTC je přes 70 % dole, od svých maximálních hodnot. Aby se cena vrátila zpátky, musela by vydělat 3,3krát více. Co když půjde dolů o 90 % a dostane se k cenám z období COVIDU? To už by musel být 10násobek. Taková čísla už mohou zamotat hlavu. Co když to tak ale nebude. A co když nebudu schopen splácet úvěr? Ohrozím tím svou budoucnost, nebo to nebude mít tak velký vliv?

 

Nepodstupujte rizika, která Váš rozpočet nemusí unést. Uvažujte rozumně a s chladnou hlavou. Rozhodnutí o financích pečlivě promyslete, než je uskutečníte, protože se snadno můžete uchýlit k impulzivnímu jednání. Hlavně pak hledejte partnera do financí nikoliv podle toho, jak vysoké profity Vám nabízí, ale podle toho, jak přistupuje k Vašim penězům. Cílem spolupráce by mělo být posunout Vás blíže k Vašim finančním cílům, nikoliv zvyšovat riziko, že si je nenaplníte.

 

 

Autor článku: Ing. Robert Maschke, EFA